Arginin (Arg)
skupina: semiesenciální aminokyselinychemický vzorec: C6H14N4O2
Arginin je první ze dvou semiesenciálních aminokyselin (přijímat jej v potravě je potřeba pouze v období růstu). V organismu podléhá přeměně na oxid dusnatý, jenž podpůrně působí na svalstvo cév i jiných orgánů skládajících se z hladké svaloviny.
Důležitý je zejména pro svůj vliv na výživu cév a srdce. Proto je užíván při léčbě onemocnění oběhového (srdečního) systému, a to ať už se jedná o vysoký krevní tlak, bolest na hrudi či opakované bolesti nohou v souvislosti se špatným průtokem krve. Právě tak může být podáván starším osobám trpícím demencí, senilitou.
Někdy lze arginin užívat také v těhotenství jako prevenci preeklampsie či podporu funkce ledvin po transplantaci, ale i za účelem posílení imunitního systému či prevence zánětu trávicího traktu. Účinný je i v případě mužské neplodnosti či jiných sexuálních dysfunkcí. Krom toho podporuje uvolňování inzulinu či růstového hormonu.
Je ale používán v kombinaci s dalšími léčivy, např. s chemoterapií při léčbě rakoviny prsu, s ibuprofenem při léčbě migrén a v případě ztráty váhy v souvislosti s AIDS také s jinými aminokyselinami. S rybím olejem může sloužit jako podpora rekonvalescence po operacích či zmírnění infekce.
Arginin by neměli (nebo s mírou a po konzultaci s lékařem) užívat osoby s nízkým krevním tlakem, obezřetně s alergiemi a astmatem, opary (u nichž se předpokládá, že je může zhoršit), či cirhozou. Těhotné a kojící ženy a děti by neměly užívat nadměrné dávky argininu. Zatímco výzkum možných vedlejších účinků u zmíněné skupiny žen stále nenašel konkrétní odpověď, v případě dětí může nadbytek argininu mít až fatální následky.
Potraviny, v níž je obsažen arginin
- vepřové
- hovězí
- kuřecí a krocaní maso
- mléčné výrobky
- mořské plody
- tuňák
- losos
- platýs
- pstruh
- ančovičky.
- dýňová semínka
- sója
- sezamová semínka
- vlašské ořechy či arašídy
- rýže
- oves a pšenice