Tryptofan (Trp)
skupina: esenciální aminokyselinychemický vzorec: C11H12N2O2
Tryptofan je sedmou esenciální aminokyselinou. Byl objeven v roce 1901 americkým vědcem, dr. Frederickem Hopkinsem. Teprve v roce 1980 se jako velmi populární doplněk stravy objevil uměle syntetizovaný tryptofan na trhu. V roce 1989 FDA zakázala prodej této formy tryptofanu potom, co japonská společnost Showa Denko K.K zapříčinila nesprávně syntetizovanou šarží nákazu a smrt několika osob po vypuknutí EMS syndromu.
Tryptofan nezbytný pro výrobu niacinu (vitaminu B3), melatoninu a (za dostatku biotinu, vitaminu C, vitaminu B6 a zinku) podléhá přeměně na serotonin, neurotransmiter zodpovědný za stav nálady a spánkovou rovnováhu. Je proto využíván při terapii nespavosti, depresí či zmírnění hyperaktivity u dětí.
Tryptofan může být rovněž nápomocný při léčbě migrény, vysokého cholesterolu nebo hypertenze. Má viv také na produkci růstového hormonu, somatotropinu. Je ale třeba podávat tryptofan jako doplněk spolu se sacharidy, v kombinaci s nimiž může pronikat hematoencefalickou bariérou v mozku (pokud bychom tedy zvýšili přísun čistého tryptofanu, úměrného vlivu bychom dosáhli pouze v krvi, zatímco hladina tryptofanu v mozku by klesla).
Nedostatek tryptofanu se projevuje depresemi, podrážděností, nespavostí, neschopností se soustředit, váhovým přírůstkem. Tryptofan je zajímavý z hlediska souvislosti metabolismu, kterému podléhá, a okolního osvětlení. Za běžných světelných podmínek se tryptofan metabolizuje na serotonin, zatímco k přeměně na melatonin potřebuje co nejméně světla. (Jeden ze závěrů výzkumu kanadského vědce Craiga Hudsona: www.craighudsonmd.com)
Potraviny bohaté na tryptofan
- mořské řasy, řeřicha, sója, špenát, křen, hořcice, klíčky, česnek
- dýně, brokolice, tuřín, petržel, špenát, luštěniny, brambory
- houby, fazole, fazole mungo, bambusové výhonky, čínské zelí, kapusta, květák, cuketa, celer, okurka, paprika, kukuřice
- čekanka
- sezamová a slunečnicová semínka, arašídy
- švestky, avokádo, guava, jablka, datle, pomeranče, fíky, kiwi, broskve
- sýry (mozzarela, parmezán, cheddar)
- maso (vepřové, jehněčí, hovězí, králičí, telecí, zvěřina)
- ryby (platýs, losos, treska, pstruh, mořský okoun
- mořské plody (chobotnice, humr, rak, ústřice, svatojakubské mušle, škeble)